Samsung UE48JS9000T 48 inch curved SUHD LED TV
Samsung UE48JS9000T 48 inch 3D curved SUHD LED TV specifications
Samsung UE48JS9000T specs
Today we are taking a quick look at one of the latest premium LED TVs by Samsung - the 48  48 inch curved SUHD LED TV Samsung UE48JS9000T. This is a high-end ultra HD panel with  3D and Smart TV features.
Samsung UE48JS9000T specifications:
 · Resolution
3840 x 2160
· Screen Size
48"
· Screen Size (cm)
121 cm
· Ultra Clear Panel
Ultra Clear Pro
· Screen Curvature
3000 R
· PQI (Picture Quality Index)
2000
· Dynamic Contrast Ratio
Mega Contrast
· Micro Dimming
UHD Dimmng Pro
· Precision Black (Local Dimming)
Precision Black
· Nano Crystal Colour
Yes
· Wide Colour Enhancer (Plus)
N/A
· PurColour
Yes
· Auto Depth Enhancer
N/A
· Contrast Enhancer
· Picture Engine
UHD Upscaling
· Auto Motion Plus
· Film Mode
· Natural Mode Support
· Peak Illuminator
Peak Illuminator Pro
Audio
· Dolby Digital Plus
· Virtual Surround
DNSe+
· DTS Codec
DTS Premim Sound 5.1
· 3D Sound
· Sound Customiser
· Sound Output (RMS)
60 W (L: 20 W, R: 20 W, Woofer: 10 W x 2)