Samsung UE75TU7020 Crystal 4k TV - is it any good?
Samsung UE75TU7020 TV
Product Type
LED
Series
7
Display
Screen Size75"
Resolution3,840 x 2,160
Anti Reflection Screen N/A
Screen Curvature N/A
Video
Adaptive Picture N/A
Picture Engine Crystal Processor 4K
PQI (Picture Quality Index) 2000
HDR (High Dynamic Range) HDR
AI Upscale N/A
HDR 10+ Yes
HLG (Hybrid Log Gamma) Yes
Contrast Mega Contrast
Color PurColor
Viewing Angle N/A
Dual LED N/A
Brightness/Color Detection Brightness Detection
Micro Dimming UHD Dimming
Local Dimming N/A
Auto Depth Enhancer N/A
Contrast Enhancer Yes
Film Mode Yes
Natural Mode Support Yes
Filmmaker Mode (FMM) Yes
Audio
Dolby Digital Plus Yes
Dolby 5.1 Decoder N/A
Active Voice Amplifier N/A
Object Tracking Sound N/A
Adaptive Sound Adaptive Sound
Q-Symphony N/A
Dialog Enhancement Yes
Audio Pre-selection Descriptor Yes
Sound output (RMS) 20W
Speaker type 2CH
Woofer N/A
Smart Service
Samsung SMART TV Smart
Operating System Tizen™
Bixby N/A
Far-Field Voice Interaction N/A
Multi Voice Assistant N/A
Google Assistant Built-in N/A
Works with Google Assistant Yes (GB, FR, DE, IT, ES, AT, DK, IE, NL, NO, SE only)
Works With Alexa Yes (GB, FR, DE, IT, ES, AT, IE only)
TV Plus Yes(GB/FR/DE/IT/ES/AT/CH only)
Web Browser Yes
SmartThings App Support Yes
SmartThings N/A
Universal Browse & Play Yes (GB, FR, DE, IT, ES)
Gallery Yes
Smart Features
TV to Mobile - Mirroring N/A
Mobile to TV - Mirroring, DLNA Yes
NFC on TV N/A
Mobile Tap Mirroring N/A
Digital Butler N/A
Multi-View N/A
Sound Wall N/A
Personal Screen N/A
Remote Access Yes
Camera Support N/A
360 Video Player N/A
360 Camera Support N/A
Ambient Mode N/A
WiFi Direct Yes
TV Sound to Mobile N/A
Sound Mirroring N/A
Tuner/Broadcasting
Digital Broadcasting DVB-T2C
Analog Tuner Yes
2 Tuner N/A
CI (Common Interface) CI+(1.4)
TV Key Support Yes
Connectivity
HDMI 2
USB 1
Component In (Y/Pb/Pr) N/A
Composite In (AV) N/A
Ethernet (LAN) Yes
Audio Out (Mini Jack) N/A
Digital Audio Out (Optical) 1
RF In (Terrestrial / Cable input)1/1(Common Use for Terrestrial)/ 0
Ex-Link ( RS-232C ) N/A
CI Slot1
HDMI A / Return Ch. Support Yes
eARCYes
HDMI Quick Switch Yes
Wireless LAN Built-in Yes (WiFi4)
Bluetooth N/A
Anynet+ (HDMI-CEC)Yes
Design
Design Ultra Skinny Bezel
Bezel Type VNB
Slim Type Slim look
Front Color SLATE BLACK
Light Effect (Deco) N/A
Stand Type SLIM FEET
Stand Color Black
Additional features
Décor Mode N/A
Motion Detection (Frame)N/A
Ultra Clean View N/A
Digital Clean View Yes
Auto Channel Search Yes
Caption (Subtitle) Yes
Connect Share™ (HDD)Yes
ConnectShare™ (USB 2.0)Yes
EPG Yes
Extended PVR N/A
Game Mode Yes (Auto Game Mode (ALLM)
Freesync N/A
G-SYNC N/A
OSD Language27 European Languages + Russian(only when connecting to Network in EE,LV,LT)
Picture-In-Picture N/A
BT HID Built-in N/A
USB HID Support Yes
Teletext (TTX) Yes
Time Shift N/A
V-Chip N/A
IPv6 SupportYes
MBR Support N/A
Power & Eco Solution
Power Supply AC220-240V 50/60Hz
Power Consumption (Max)250 W
Eco Sensor Yes
Power Consumption (Energy Saving Mode)68,2 W
Energy Efficiency ClassG
Power Consumption (Typical)154 W
Auto Power Off Yes
Dimensions
Package Size (WxHxD)1840 x 1118 x 198 mm
Set Size with Stand (WxHxD)1672.2 x 1047.4 x 341.1 mm
Set Size without Stand (WxHxD)1672.2 x 957.7 x 59.5 mm
Stand (Basic) (WxD)1426.5 x 341.1 mm